صدا چیست؟

We create interior environments that are functional, safe, and adhere to building codes, regulations and ADA requirements

“صدا” آوایی است که از لرزش تارهای صوتی ایجاد می­شود، به این صورت که به واسطه عبور جریان هوا از حنجره، تارهای صوتی به‌ هم نزدیک می­شوند و در پی آن اصوات مختلفی ایجاد می­گردد. صدا یکی از منابع خدادادی و کاربردی مهم در زندگی انسان‌هاست و به عنوان رایج ترین ابزار ارتباطی نیز شناخته می شود. لازم به ذکر است که برخورداری از صدای شفاف و رسا هم در تعاملات اجتماعی و هم شغلی مقوله حائز اهمیتی محسوب می شود. باید توجه داشت که مراقبت مقتضی و استفاده بهینه از صدا، ضامن سلامت تارهای صوتی در تمام طول زندگی است.

چگونه می توانم تشخیص دهم که دچار اختلالات مربوط به صدا هستم؟ مشکلات صوتی علائم خاص خود را دارند، تشخیص آنها کار ساده ای نیست، و معمولاً با تغییراتی نظیر گرفتگی، گوش خراش شدن، خس خس کردن، و خشن شدن صدا همراه هستند. افرادی که به چنین مشکلی مبتلا می شوند اصولاً با زیر و بم شدن ناخواسته صدا و به تدریج از دست دادن توانایی تولید صوت مواجه می شوند و زمانی‌که زیاد صحبت می‌کنند، احساس خراشیدگی و درد در گلوی خود احساس می‌کنند. مشکل زمانی جدی می شود که خون از دهان فرد خارج شود و یا در خلط خود خون مشاهده کند. در صورت بروز یک چنین عارضه ای به احتمال زیاد مشکل جدی است و فرد حتماً باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید.

از جمله دلایل معمول ایجاد تغییر در صدا چیست؟ تغییر صدا گاهی اوقات در پی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می شود که تا دو هفته بیشتر به طول نمی انجامد. عفونت قسمت بالای سیستم تنفسی که در پی سرما خوردگی ایجاد می شود سبب تورم تارهای صوتی شده و در نتیجه میزان ارتعاش آنها را تغییر می دهد و باعث می شود که فرد صدای غیر نرمالی پیدا کند. کاهش استفاده از صدا (استراحت دادن به تارهای صوتی) سبب تسریع روند بهبودی می‌شود. به هر حال پس از بهبود برنشیت یا سرما خوردگی صدای شخص به حالت اولیه خود باز می‌گردد، اما اگر پس از طی مدت زمانی در حدود 2 تا 4 هفته توانایی‌های صوتی به حالت اولیه خود باز نگشت، بیمار می‌بایست تحت نظر مستقیم یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی قرار بگیرد. آزمایشات و تست‌های پزشکی تشخیص سلامت گلو و حنجره پس از تغییر صدایی که بیش از 1 ماه باقی بماند به ویژه به افراد سیگاری توصیه می‌شود. خواندن در هفته اول سرماخوردگی بسیار برای حنجره و تارهای صوتی مضر است.

توجه: تغییر در صدا یکی از اولین و مهم‌ترین علائم ایجاد سرطان حنجره است، که تشخیص سریع و به‌ موقع آن به شدت بر میزان تاثیرپذیری درمان اثر گذار خواهد بود. بنده خودم زمانی احساس گرفتگی گلو و زخم در آن شدم. بلافاصله خواندن را قطع کرده و نزد دکتر محمدزاده فوق تخصص صوت و حنجره رفتم. بعد از معاینه با دستگاه و دوربین مخصوص حنجره ایشان گفت که یکی از تارهای صوتی فلج شده است. یک شوک ناگهانی باعث این عارضه شده بود. با تمرینات زیاد و صبر شش ماه طول کشید و تارهای صوتی من کمی بهتر شد.

Project Management Service Includes

Lorem ipsum dolor sitame consectetur adipisicing elitser do eiusmod tempor incdpeun labore dolore magna
aliquenim veniam quis nostrud ercitation ullamco laboris consequa.

  • Pre-session questionnaire and chat so that I can understand more about who you are in order to prepare for your session.
  • I can have a selection of clothing ready upon your arrival or we can navigate the shops together.
  • I'll teach you how to make the right clothing choices for your shape and lifestyle.
  • Pre-session questionnaire and chat so that I can understand more about who you are in order to prepare for your session.
  • I can have a selection of clothing ready upon your arrival or we can navigate the shops together.
  • I'll teach you how to make the right clothing choices for your shape and lifestyle.